MES - warto się na niego zdecydować?

agnieszka24

MES - warto się na niego zdecydować?

Postautor: agnieszka24 » 05 wrz 2018 00:16

Moja firma zajmuje się produkcją tkanin i mamy pewien problem z wyrabianiem się w terminach. W teorii niby wszystko się zgadza, każda zmiana piękne raportuje jak należy, a i tak potem trzeba opóźniać dostawy, bo co rusz okazuje sie, że zamówienie niekompletne. Nie jest tak zawsz, ale dość często. Probowaliśmy trochę podkręcać normy, ale niewiele to dało. Nie tyle, żeby bez problemu zacząć się wyrabiać na czas.

Znajomy stwierdził, że w jego firmie uruchomli niedawno mes-a i okazało się że deklaracje pracownikow o wyrabianiu normy niewiele miały wspólnego z rzeczywistością. Tylko, że to znacznie większa fabryka do tego inna branża. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? Warto w ogóle iść do góry z takim pomysłem?

iftabel

Re: MES - warto się na niego zdecydować?

Postautor: iftabel » 05 wrz 2018 12:18

Myślę, że dałoby się znaleźć jakieś budżetowe rozwiązania, które dobrze by się sprawdziły w twoim biznesie. I zdecydowanie by się przydał, skoro mówisz, że jest problem z wykonywaniem zleceń mimo zadowalających raportów.

rafek34

Postautor: rafek34 » 07 wrz 2018 23:51

Na pewno jest to coś, co warto rozważyć. Jeśli tylko system ułatwi Ci pracę, to dlaczego nie? Widzę jak to wygląda u mnie w firmie, z czasem tych obowiązków robi się coraz więcej, a wszystko trzeba jakoś utrzymać w rydzach. Takie systemy to umożliwiają. Jeśli więc system pozwoli Ci dotrzymywać terminów i uniknąć reklamacji, to dlaczego nie?

jacekplacek

Postautor: jacekplacek » 02 paź 2018 12:06

Ja uważam, że system MES jak najbardziej Ci się przyda – przy jego pomocy można na bieżąco monitorować czas pracy maszyn i masz informację o każdym przestoju, więc realnie wpływasz na wydajność.

tomczak

Postautor: tomczak » 02 paź 2018 12:09

Potwierdzam wcześniejsze wypowiedzi. Jeśli tylko masz możliwość, naciskaj zarząd na wdrożenie takiego systemu i wtedy będziesz mieć jak na tacy informację co jest nie tak z produkcją. Nie ma chyba lepszego sposobu, gdy coś stoi, albo zlecenia nie idą jak powinny. Ewidentnie masz problemy z wydajnością, więc jak inaczej miałabyś je zidentyfikować?

PiccoloDaimao

Postautor: PiccoloDaimao » 02 paź 2018 14:08

Jaj mam dokładnie to samo zdanie co mój poprzednik. Nic dodać oraz nic ująć...
Wyście sobie, a my sobie,
każden sobie rzepkę skrobie.

jakubczak

Postautor: jakubczak » 03 paź 2018 12:24

Jeśli poszukiwałabyś firmy specjalizującej się w oferowaniu tego typu rozwiązań zgłoś się do Queris. Mają oba systemy. CMMS można nawet przetestować za darmo, ns ich stronie wystarczy tylko wypełnić formularz.