zatrudnianie pracowników

kurkuma
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2011 13:43

zatrudnianie pracowników

Postautor: kurkuma » 20 kwie 2011 11:00

Zatrudniłem ostatnio pracownika ale rzeczywistość drastycznie zweryfikowała jego CV. Znacie może jakieś metody selekcji?
Z tego co wiem to różnego rodzaju testy kompetencji przygotowuje Instytut Analiz im. Karola Gaussa, ale nie wiem czy będę je umiał wykorzystać ponieważ to moja pierwsza działalność i sam muszę dobierać sobie współpracowników

refon
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2011 10:10

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: refon » 01 maja 2011 10:27

To też zależy od rodzaju działalności i stanowiska, na które zatrudniany jest pracownik; pewne rzeczy da się zweryfikować na rozmowie, jeśli wymaga tego stanowisko można zrobić kilka etapów rekrutacji - każdy sprawdzający inna cechę czy umiejętność; myślę, że nie należy bać się weryfikacji umiejętności przed zatrudnieniem; do tego okres próbny jest świetnym sprawdzeniem pracownika. Ale myślę, że najważniejsze to pamiętać, że ludzie w CV potrafią napuisac wszystko i nie należy z góry w to wierzyć.

Kasaman
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2011 14:47

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: Kasaman » 06 cze 2011 16:27

Po co komu testy kompetencji. Wystarczy takiego kandydata przetestować w praktyce, popytać go na czym się zna i jeśli się zna to od razu to widać.
Np. na stanowisko księgowej dać jakiś test z rachunkowości. Jak się na tym zna to w rozwiąże to szybko.

To że ludzie koloryzują CV to przecież nic nowego, pracodawcy robią to samo mówiąc o warunkach pracy i płacy.

Latająca Żyrafa
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2011 00:14

Re: zatrudnianie pracowników z Latającą Żyrafą

Postautor: Latająca Żyrafa » 07 cze 2011 01:03

Czy naprawę komputera zlecasz hydraulikowi ?

Czy wydatek 8000 zł wydaje Ci się wysoki za np. naprawę auta ?

Właśnie tak działasz - pracownik zwolniony po okresie próbnym z pensją i opłaconym Zusem , z Twoim poświęconym czasem myślę , ze kosztuje więcej niż 8 000 zł
Drogo ..... prawda ale sam to zrobiłeś na własne życzenie . To nie jest wina pracownika że kłamie ,tak jak nie można winić pokrzywy że parzy . Ty powinieneś to wiedzieć bo prowadzisz biznes .
Jeśli jesteś hydraulikiem nie naprawiaj komputera zleć to komuś kto się na tym zna lepiej...... będzie taniej .


Prawdziwy lider nie musi znać się na wszystkim jeśli to wie i akceptuje jest liderem :D

Artur_Jabłoński
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2011 09:54

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: Artur_Jabłoński » 08 cze 2011 10:00

U nas wygląda to w ten sposób : jeśli to handlowiec – robimy symulację spotkania handlowego, jeśli programista, dajemy mu konkretną aplikację do wykonania. Oczywiście nie zapewnia to w 100% trafnego wyboru, ale zdecydowana większość "cefałkowych bajkopisarzy“ nie podchodzi nawet do takiego testu, wiedząc, że ich kompetencje będą poddane próbie, której szczegółów nie znają. Po drugie, niestety, trzeba się do podobnych trudności przyzwyczaić - jeszcze się nie znalazł przedsiębiorca, którego decyzje personalne byłyby trafione w 100%.

DonVito
Posty: 21
Rejestracja: 08 lut 2011 00:25
Kontaktowanie:

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: DonVito » 09 cze 2011 14:24

No widzicie, dlatego trzeba wycisnąć ile się da z potencjalnego pracownika już na rozmowie kwalifikacyjnej ;) Pytać o konkrety ściśle związane z zakresem jego przyszłych obowiązków. Naprawde, jeśli ktoś leje wodę to nie wierze by był w stanie zmylić pracodawcę podczas takiej rozmowy.

Arkaszka
Posty: 10
Rejestracja: 06 sty 2011 13:09
Kontaktowanie:

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: Arkaszka » 19 cze 2011 11:24

Testów kompetencji, szczególnie dostępnych w sieci łatwo się nauczyć, najlepiej zatrudnić na okres próbny na umowę zlecenie,np na 3 miesiące, jak się sprawdzi to dopiero zatrudniać. ;)

Media-Drukarnia.com
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2011 09:59

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: Media-Drukarnia.com » 23 cze 2011 10:17

Wystarczy trochę podszkolić się - jako pracodawca. Już na dobrze przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej widać, czego można się spodziewać po takim człowieku. Nie chodzi nawet o to, co mówi. Ale też jak mówi, jak się zachowuje, jego gesty - to wszystko świadczy o tym, jaka dana osoba jest. Kiedy mamy pewność, że człowiek ten jest "poukładany" i to co jest w CV może być prawdą, warto dać zatrudnienie na okres próbny :) A potem ewentualnie poszerzyć współpracę na stałe

dagmaro
Posty: 12
Rejestracja: 04 lip 2011 16:04

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: dagmaro » 14 lip 2011 09:20

Sposobów weryfikacji prawdomówności kandydata na podstawie samego CV jest kilka. Jeżeli mamy do dyspozycji jedynie dokument, można zastosować wywiad preselekcyjny, sprawdzić np. dane zamieszczone przez kandydata na portalach społecznościowych typu Goldenline czy Porofeo. Do wielu wniosków można też dojść na drodze szczegółowych pytań. Warto także sięgnąć po background screening, służący do weryfikacji historii zatrudnienia i kwalifikacji danej osoby, poprzez rozmowę telefoniczną z poprzednimi pracodawcami. Jest to jednak działanie dosyć pracochłonne, dlatego jest wykorzystywane raczej do rekrutacji pracowników wyższego szczebla.

Zdarza się, że specjaliści do spraw rekrutacji mają do czynienia z dokumentami aplikacyjnymi, w których informacje dotyczące kandydatów "nieco" odbiegają od rzeczywistości. Do najczęstszych kłamstw aplikacyjnych należą: zawyżony poziom znajomości języków obcych oraz ukrywanie dłuższych przerw w zatrudnieniu. Kandydatom zdarza się również poszerzać zakres swoich obowiązków czy zamieszczać informacje o ukończeniu fikcyjnych szkoleń.

Osoby, które w celu zdobycia wymarzonej posady decydują się na zamieszczenie nieprawdziwych informacji, nie zdają sobie sprawy z tego, że rekruterzy mają coraz więcej możliwości ich sprawdzenia. Nadal najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą potwierdzenia stażu pracy i kwalifikacji przyszłego pracownika jest telefoniczny wywiad z poprzednimi pracodawcami kandydata. Często wystarczy porozmawiać tylko z tymi wskazanymi w referencjach, by zdobyć informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zatrudnieniu kandydata.

Jednym z narzędzi coraz częściej wykorzystywanych przy weryfikacji danych jest internet. Wystarczy wpisać imię i nazwisko kandydata do wyszukiwarki, by np. zapoznać się z profilami kandydata w serwisach społecznościowych. Jeśli lektura danych zawartych w profilu nie przyniesie odpowiedzi na pytania rekrutera, pomocne mogą okazać się grupy dyskusyjne czy fora, na których udziela się nasz kandydat.

kingakl
Posty: 24
Rejestracja: 30 cze 2011 18:17

Re: zatrudnianie pracowników

Postautor: kingakl » 14 lip 2011 16:02

Zależy w jaki sposób kłamie...jeżeli w kwestiach umiejętności technicznych czy znajomości pewnych zagadnień łatwo to sprawdzić. U nas w firmie była ostatnio taka specjalistka od programowania. W trakcie rozmowy, po konsultacji z informatykiem zadaliśmy jej jedno pytanie...Dziewczyna zbladła :D
Gorzej z tzw. umiejętnościami miękkimi, testy (ankietowe) nie są najlepszym pomysłem. Każdy średnio inteligentny człowiek zorientuje się która z odpowiedzi jest najbardziej pożądana. Najlepsze są scenki. Jeżeli zatrudniasz handlowca, zrób z nim symulacje rozmowy z trudnym klientem np. Jeśli potrzebujesz osoby kreatywnej, przedstaw mu rzeczywisty problem występujący w firmie i każ znaleźć rozwiązanie. Polecam artykuł "Ilość równa się jakość?" Stanowi on przegląd najważniejszych metod rekrutacyjnych, wraz z szczegółowym omówieniem każdego z nich (oraz wskazaniem ich plusów i minusów):

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości