Kontrola pracowników w firmie a przepisy

markus

Kontrola pracowników w firmie a przepisy

Postautor: markus » 09 wrz 2012 22:26

Do napisania wiadomości skłonił mnie mój klient, który w rozmowie ze mną, trochę na poważnie, trochę ze śmiechem mówił, że moi pracownicy mają ze mną bardzo dobrze, bo pozwalam im się obijać w pracy. Prowadzę małą firemkę, 8 z 10 pracowników wykonuje swoje zadania przy komputerze. Mają dostęp do internetu, bo mieć muszą. Okazuje się jednak, że w pracy grają sobie w pokera, siedzą na stronach sportowych, na jakiś portalach randkowych. Skąd to wiem? Bo chłopak, który dba o sieć poinstalował mi na komputerach program szpiegujący z keylogger-szpieg.pl W rezultacie wiem, że każdy z moich ludzi zajmuje się - przepraszam za słowo - pierdołami prawie 1/4 czasu w pracy. Strasznie się wkurzyłem i zrobiłem awanturę (nie mówiąc, że mam ten program, tylko, że po prostu wiem). W ogóle poszli w zaparte, że owszem, że czasem pocztę odbiorą itd, ale nie że spędzają cały czas w sieci.
Ale do meritum - czy na podstawie tych zapisów (program wysłał mi je na pocztę) mogę dyscyplinarnie zwolnić pracownika? W regulaminie pracy mam punkt zakazujący korzystania z sieci w celach pozazawodowych? Znajomy, który prowadzi biznes mówi, że napykam sobie biedy, bo najpierw powinienem powiedzieć moim pracownikom, że instaluję taki program, a dopiero potem to zrobić. I że jak pójdą do sądu to na pewno przegram. No ale jaki to miałoby wtedy w ogóle sens? Bardzo proszę o pomoc osoby, które miały już z podobną sprawą do czynienia.

gatroov

Re: Kontrola pracowników w firmie a przepisy

Postautor: gatroov » 21 paź 2012 22:01

To nie najlepszy pomysł wiadomo może to się zwrócić przeciwko Tobie. Nie lepiej zablokować jakoś te strony, żeby pracownicy nie mieli do niech dostępu? Poza tym po Twojej interwencji w dalszym ciągu korzystają z stron nie związanych z pracą?

zochankot23

Postautor: zochankot23 » 10 lis 2012 19:03

Ciężka sprawa, ja polecam zablokowanie stron, aby pracownicy nie mieli do nich dostępu

kotka

Postautor: kotka » 12 lis 2012 19:48

To jeszcze się dziwie, że zatrudniasz u siebie takich pracowników. W pracy się pracuje, a nie gra w pokera. Pełno jest takich programów do kontroli komputerów pracowników i możesz śmiało instalować.

chrupek

Postautor: chrupek » 26 gru 2012 19:10

Ja też uważam, że praca jest od pracowania a nie od tego żeby było tam miło i przyjemnie! Jak ktoś tego nie rozumie i zaczyna kombinować, to może pokaż mu ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych - wtedy może zmobilizuje się do normalnej pracy i skończy z głupotami na firmowym sprzęcie!

marek.kujcek

Postautor: marek.kujcek » 01 lip 2013 09:24

Również nie polecam takiego rozwiązania... Jeżeli nie ufa się pracownikowi to nie warto go śledzić tylko należy się z nim rozstać w przyjacielskich stosunkach.

Uderz

Postautor: Uderz » 03 lip 2013 13:47

Nie warto stosować takich rozwiązań. Moim zdaniem, oczywiście ;) Może lepiej będzie jaki wyznaczysz im konkretne zadania, które w danym okresie będą musieli zrealizować. Jeżeli tu będzie problem, to wtedy zaczynaj wyciągać konsekwencje.

kaska81

Postautor: kaska81 » 04 sie 2013 19:54

podzielam zadnie przedmówców. napytałbyś sobie biedy.
grupa obróciłaby się przeciwko Tobie i to Ty poniósłbyś straty, a nie oni konsekwencję.
miałam podobny problem z pracownikami, ale zablokowaliśmy dostęp do stron, które nie są im potrzebne do pracy.
zwróć się do jakiegoś informatyka, a skonfiguruje Ci sieć i będziesz miał problem z głowy.

magda1

Postautor: magda1 » 25 sie 2013 16:26

Witajcie, odświeżę temat.
Mam swoją firmę od niedawna, prowadzę sklep internetowy. Niedawno dowiedziałam się od jednego z pracowników, że połowa zatrudnionych przeze mnie osób praktycznie cały dzień spędza na facebooku, a zamówienia czekają. Nie wiem jak mam to kontrolować, czy zwrócić im uwagę? Jak zareagować. Nie mam w tych sprawach doświadczenia. Proszę o pomoc.

malediwa

Postautor: malediwa » 24 wrz 2013 23:42

to prawda!
Dowiedź się czym się zajmuję biegły rewident na portalu viqo.pl - > https://viqo.pl/biegly-rewident-czym-sie-zajmuje/ Sprawdź!