rozliczanie spółek

Karpacz

rozliczanie spółek

Postautor: Karpacz » 21 gru 2012 13:33

czy bedac wlascicielem jednej spółki a udzialowcem w drugiej firmie, która częściowo świadcz usługi pierwszej trzeba to jakoś szczególnie rozliczać?

Kamil80

Re: rozliczanie spółek

Postautor: Kamil80 » 31 gru 2012 13:10

Zwróć uwagę na: art. 9a oraz art. 11 i art. 19 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
wbrew krążącym mitom nie każda transakcja tego wymaga. Skrótowe info możesz podejrzeć na stronie tpmpoland

Dokumentacji podlegają wszystkie transakcje realizowane w okresie od 1 stycznia 2006 r. do dziś, przekraczające w roku podatkowym wskazane w ustawie wartości minimum:

30 tys. EUR dla usług oraz udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych,
50 albo 100 tys. EUR dla transakcji towarowych,
20 tys. EUR dla transakcji z podmiotem z siedzibą w raju podatkowym.

Dokumentacje należy sporządzać dla poszczególnych transakcji (np. dzierżawa nieruchomości, pożyczka, sprzedaż środka trwałego, itp.), rozumianych jako jednorodne operacje przeprowadzone w oparciu o cenę ustaloną w ten sam sposób (na jedną transakcję może składać się wiele faktur w ciągu roku). Dokumentacje podatkowe sporządza się:

oddzielnie dla każdej transakcji,
oddzielnie dla poszczególnych lat podatkowych,
oddzielnie dla każdej ze stron transakcji.

Przykład: dzierżawa nieruchomości realizowana przez 5 lat to obowiązek sporządzenia 10 dokumentacji (dla każdej strony transakcji 5 dokumentacji).

Karpacz

Postautor: Karpacz » 07 sty 2013 16:24

Dziękuję bardzo Kamil80 za poradę. Przyznam, że poziom trudności i zawiłości tematu budzi moją niechęć. Przy takiej liczbie dokumentów nietrudno się pogubić. Czy możesz polecić mi jakieś podręczniki dotyczącego tego zagadnienia? albo jakieś biuro księgowe, czy coś w rodzaju arkusza kalkulacyjnego? Przyznam szczerze, że temat nie jest mi szczególnie dobrze znany, więc proszę o wyrozumiałość.

Billys21

Postautor: Billys21 » 19 maja 2017 11:42

Myślę że do takich rzeczy to trzeba poprosić o pomoc radce prawnego