Pracująca kobieta w ciąży

inwestorka
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2009 14:04

Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: inwestorka » 15 cze 2009 11:32

Witam,

Orientujecie się może, jakie szczególne prawa przysługują pracującej kobiecie w ciąży? Moja koleżanka została zwolniona (będąc w 2. miesiącu ciąży, o czym pracodawca wiedział). Nie sądzę, żeby było to zgodne z prawem. Wiecie coś na ten temat?

Pzdr.

Cesarzowa
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2009 15:07

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: Cesarzowa » 15 cze 2009 11:48

Trudno powiedzieć - chyba raczej nie można jej zwolnić. Nie wiem jak to prawnie wygląda. Miałam taką sytuację w pracy, że jedna dziewczyna zaszła w ciąże i sama się postanowiła zwolnić. Ale przypadek Twojej koleżanki chyba nie jest odosobniony... :cry:
Ostatnio zmieniony 15 cze 2009 11:56 przez Cesarzowa, łącznie zmieniany 1 raz.

inwestorka
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2009 14:04

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: inwestorka » 15 cze 2009 11:53

Droga Cesarzowo- myślę, że to wszystko wina hormonów;) A tak na poważnie- fajnie, że coraz więcej pracodawców respektuje prawa kobiet w ciąży (w końcu niemal każdą z nas prędzej czy później czeka ten stan) i nie utrudnia, a często nawet ułatwia, przejście przez ten trudny, jak by nie patrzeć, okres.

Basia
Posty: 14
Rejestracja: 10 cze 2009 15:02

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: Basia » 15 cze 2009 11:53

Witam

Zgodnie z przepisami pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży. Niestety u nas wciąż zdarzają się przypadki takich zachowań. Ale chyba jest ich coraz mniej, bo jest większa świadomość społeczna. Dobrze byłoby nagłaśniać takie sprawy, bo wtedy pracodawcy byliby pod większą presją. Swoją drogą - jak pracodawca potrafi zwolnić kobietę w ciąży to sam sobie wystawia opinię i nie warto pracować w takiej firmie.

www.prosperit.pl
Posty: 8
Rejestracja: 29 cze 2009 16:21

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: www.prosperit.pl » 29 cze 2009 23:34

Witam, żeby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie należałby jeszcze zapytać - jaka dokładnie umowa wiązała zwolnioną kobietę i jaka przyczyna zwolnienia została podana na świadectwie pracy (wypowiedzeniu). Nie jest prawdą, że zgodnie z przepisami pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży. Jest szereg przypadków kiedy można to zrobić w pełnej zgodzie z obowiązującym prawem.

Czy była to umowa o pracę, jeżeli tak na jaki okres (bezterminowa...). Czas na jaki została zawarta umowa ma tu ogromne znaczenie. Np. Kodeks Pracy w ogóle nie chroni przed zwolnieniem kobiet w ciąży zatrudnionych na okres próbny krótszy niż jeden miesiąc.

Dodatkowo pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży np. dyscyplinarnie. Oczywiście jeżeli powód zwolnienia był nieprawdziwy - można dochodzić swoich praw przed sądem pracy - ale to dotyczy każdego pracownika - nie tylko kobiety w ciąży.

Innym "dozwolonym" przypadkiem zwolnienia jest upadłość lub likwidacja firmy.

Pracodawca może też nie przedłużyć umowy w wypadku tzw. umów na zastępstwo lub dla pracownika tymczasowego.

Reasumując - więcej konkretów.

Piotr Krzyworączka
Posty: 14
Rejestracja: 22 cze 2009 20:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: Piotr Krzyworączka » 04 wrz 2009 12:58

Kobiety w ciąży nie można zwolnić z zakładu pracy. Przez cały okres ciąży i urlop macierzyński jest "pod ochroną"
( powinna być) kodeksu pracy.
Jeśli pracodawca się na taką osobę "czai" , to musi poczekać, aż wróci po urlopie.

www.prosperit.pl
Posty: 8
Rejestracja: 29 cze 2009 16:21

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: www.prosperit.pl » 04 wrz 2009 15:03

To bardzo nieprecyzyjne stwierdzenie. Kilka postów wyżej przytoczyłem kilka przykładów, w których kobietę w ciąży zwolnić można. Proponuję się zapoznać z Kodeksem Pracy. Takie jednoznaczne, bezwarunkowe stwierdzenie może wprowadzić w błąd.

dagmaro
Posty: 12
Rejestracja: 04 lip 2011 16:04

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: dagmaro » 08 sie 2011 09:57

I dziwić się, że kobiety nie chcą rodzić dzieci. Całkowity brak polityki prorodzinnej w Polsce jest przerażający. Młoda kobieta stoi przed dylematem- albo kariera zawodowa, albo rodzina. Jedynie w bardzo wyjątkowych i sporadycznych sytuacjach można to powogdzić. Wiem, że piszę trochę nie na temat, ale może w końcu pracodawcy spojrzą bardziej przychylnym okiem na młodą matkę. Nie zaprzeczam, że jest ona poniekąd "problematycznym" pracownikiem, ale kiedy przeanalizujemy jej sytuację, możemy zyskać zaangażowanego i lojalnego pracownika. Kobieta, po urodzeniu dziecka staje się bardziej odpowiedznialna, potrafi świetnie zorganizować swój czas, by jak najbardziej efektywnie go wykorzystać. Ma podzielność uwagi, umie pracować w warunkach stresowych. To tylko nieliczne zalety. Zacznijmy szanować i doceniać młode matki, bo w przyszłości nie będzie miał kto pracować na nasze emerytury.

Klaudia_No
Posty: 59
Rejestracja: 13 lip 2012 10:33

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: Klaudia_No » 03 sie 2012 10:29

teraz to jest jeden z powodów dla których kobiety rezygnują z posiadania dzieci... smutne ale prawdziwe :(

Ewka_Ona
Posty: 4
Rejestracja: 03 paź 2012 19:03

Re: Pracująca kobieta w ciąży

Postautor: Ewka_Ona » 03 paź 2012 19:30

Taaaa jest to temat rzeka...dla kobiet bardzo ciezka sprawa...naprawde to nie problem zajsc w ciaze i urodzic problem jest pozniej, za co wychowac...trzba pracowac a pracodawcy nie chca zatrudniac kobiet z małymi dziecmi...jest to w/g mnie nie fair bo od razu sie skresla taka osobe nie dajac jej szans na udowodnienie ze jest takim samym pracownikiem jak inni... poza tym ile kobiet chciałby zostac w domu z dziecmi, ale nie stac ich na to i musza wracac do pracy...;/ Smutne ale prawdziwe...dlatego teraz wiekszsc na 1 dziecko...bo z drugim to juz praoblem...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości