Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

admin
Administrator
Posty: 15
Rejestracja: 09 cze 2009 12:03

Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

Postautor: admin » 10 mar 2017 09:59

Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

Wielu właścicieli samochodów, zwłaszcza tych nowych, staje często przed dylematem, czy oprócz obowiązkowego OC kupować także AC. A może lepiej kupować te ubezpieczenia w pakiecie? Warto wiedzieć, kiedy lepiej zdecydować się tylko na OC, kiedy tylko AC, a kiedy najlepszą opcją będzie pakiet obu tych polis.

Samo ubezpieczenie OC

Sama polisa OC to najtańsza opcja. Jest to wyłącznie ubezpieczenie obowiązkowe, które musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce samochodu. Czasami ochrona ta sprzedawana jest razem z podstawową wersją assistance (pomoc w podróży), która zapewnia holowanie auta po wypadku lub kolizji. Możliwy jest także zakup polisy z ubezpieczeniami dodatkowymi, takimi jak rozszerzony ASS, NNW, ochrona szyb, ochrona opon, czy też ochrona prawna. Warto jednak w tym przypadku zawsze szukać możliwie jak najtańszej oferty OC.

Ubezpieczenie to jest najlepszym wyborem dla osób, które posiadają już starszy samochód lub taki który nie przedstawia dużej wartości. W wielu przypadkach zakup dla takich pojazdów ochrony autocasco jeśli nie jest niemożliwy, to będzie się wiązał z ogromnymi kosztami. Sam zakres polisy AC jednocześnie nie będzie zbyt szeroki. Będzie to więc zbyteczny wydatek.

Samo ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie AC to polisa chroniąca dany samochód wraz z jego wyposażeniem podstawowym (fabrycznym). Za dodatkową opłatą właściciel pojazdu może rozszerzyć zakres o ochronę wyposażenia dodatkowego (zamontowanego w aucie na stałe już po jego zakupie w salonie). Autocasco może mieć różny zakres ochrony, począwszy od podstawowego do kradzieży oraz całkowitego zniszczenia, poprzez częściowe pokrycie kosztów naprawy przez towarzystwo, a na kompleksowej naprawie w warsztacie kończąc. Wszystko zależy od właściciela pojazdu. Od tego czego oczekuje po AC oraz ile jest w stanie za ubezpieczenie zapłacić. Zakres w wielu przypadkach uzależniony jest właśnie od ceny polisy. Warto wiedzieć, że autocasco można kupić niezależnie od OC.

Samo ubezpieczenie AC polecane jest właścicielom samochodów, którzy posiadają już podstawową ochronę OC, ale chcieliby również zabezpieczyć swój pojazd. Szczególnie ważne jest to w przypadku aut nowych, które niedawno wyjechały z salonu lub też mają co najwyżej kilka lat. Zakup samego AC jest również polecany jeśli dany pojazd jest często używany na długich trasach, szczególnie zagranicznych. W trakcie takich podróży może zdarzyć się dosłownie wszystko. Warto również przemyśleć kwestię dokupienia ACmini, czyli polisy autocasco chroniącej pojazdy o wartości nie przekraczającej 8-10 tys. zł, która zapewnia odszkodowanie jedynie przy kradzieży auta lub jego całkowitej straty (kasacja). Samo AC można także dokupić, jeśli auto zyskuje dodatkowego kierowcę. Zwłaszcza młodego i niedoświadczonego.

Pakiet OC+AC
Pakiet ubezpieczeń to zakup polis OC i AC jednocześnie. Obie zaczynają i kończą się w tym samym okresie i kompleksowo chronią zarówno właściciela auta, jak i sam pojazd. Zakup obu rodzajów ubezpieczenia w jednym towarzystwie najczęściej pozwala sporo zaoszczędzić, ponieważ w takich przypadkach towarzystwa oferują dodatkowe obniżki cen. Niezależnie od posiadanych przez danego kierowcę zniżek za bezszkodową jazdę. Jeśli właściciel samochodu decyduje się na zakup pakiety OC+AC również ma możliwość decydowania o zakresie autocasco, aby odpowiadało ono jego potrzebom.
Pakiet OC AC polecany jest szczególnie właścicielom samochodów które maja nie więcej niż 12-14 lat. Jest to w wielu towarzystwach górna granica wieku pojazdu, aby można było zakupić dla niego autocasco. Auta nowe oraz będące jedynym środkiem komunikacji w gospodarstwie domowym powinny być szczególnie chronione. Pakiet OC+AC u jednego ubezpieczyciela jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli właściciel auta chce zaoszczędzić. Komplet polis jest tańszy przeciętnie o około 300 zł w stosunku do sytuacji, w której zarówno OC, jak i AC, byłyby kupowane osobno.
Niezależnie od tego, czy właściciel pojazdu decyduje się na zakup samego OC, samego AC lub też pakietu, powinien pamiętać, że najważniejszą sprawą jest ich porównanie i to możliwie w jak największej liczbie towarzystw. Dzięki temu ma pewność, że kupuje najtańsze OC, najlepsze AC i najlepiej dobrany pakiet. Warto sprawdzić ubezpieczenia samochodowe na ubezpieczamy-auto.pl.


Santik
Posty: 155
Rejestracja: 10 sie 2014 10:19

Re: Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

Postautor: Santik » 16 mar 2017 15:46

Prawda jest taka, że jedyna w chwili obecnej opcja, w której lepiej być ubezpieczonym razem to wyrobienie zniżek dla drugiej osoby, w innym przyapdku lepiej ubezpieczeń nie łączyć. Jak pokazuje rynek ubezpieczeniowy samo wykupienie ubezpieczenia AC czy OC jest coraz prostsze. Macie dostępne różnego rodzaju aplikacje tego typu - https://play.google.com/store/apps/deta ... ia24&hl=pl dzięki którym możecie bez najmniejszego problemy wykupić sobie pakiet ubezpieczenia bez wychodzenia z domu.

kapkark
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2017 18:30

Re: Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

Postautor: kapkark » 19 mar 2017 18:31

Prawda jest taka, że ceny ciągle niestety rosną :/

Jakub89
Posty: 138
Rejestracja: 07 kwie 2015 09:37

Re: Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

Postautor: Jakub89 » 20 mar 2017 14:06

Może i faktycznie ceny ciągle rosną. Dlatego też młodsi kierowcy często kupując samochód rejestrują go wraz ze współwłaścicielem, który posiada już zniżki. Ja bardzo długo swoje samochody w papierach miałem razem z ojcem, ponieważ on miał zniżki, których ja jako młody kierowca nie miałem. A co do OC i AC ja jestem za tym aby wykupywać je oddzielnie. Zgadzam się z osobą, która powiedziała, że tak wychodzi taniej. Swoje AC wykupiłem na https://www.gothaer.pl/pl-dla-ciebie-pr ... autocasco/ . Jeśli chodzi o wybór tej firmy to poważnie się zastanawiałem nad wykupieniem AC. Na początku jednak nie chciałem mieć AC. Ale po przejrzeniu kilkunastu ofert i podpytaniem się znajomych i rodziny, zdecydowałam się jednak je wykupić. Daje mi ono poczucie bezpieczeństwa i komfortu gdy wyjeżdżam samochodem w dalszą trasę. A z powodu pracy dość często jeżdżę w delegacje. I wolę pojechać swoim samochodem niż jechać pociągiem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość