Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

admin
Administrator

Postautor: admin » 10 mar 2017 09:59

Wielu właścicieli samochodów, zwłaszcza tych nowych, staje często przed dylematem, czy oprócz obowiązkowego OC kupować także AC. A może lepiej kupować te ubezpieczenia w pakiecie? Warto wiedzieć, kiedy lepiej zdecydować się tylko na OC, kiedy tylko AC, a kiedy najlepszą opcją będzie pakiet obu tych polis.

Samo ubezpieczenie OC

Sama polisa OC to najtańsza opcja. Jest to wyłącznie ubezpieczenie obowiązkowe, które musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce samochodu. Czasami ochrona ta sprzedawana jest razem z podstawową wersją assistance (pomoc w podróży), która zapewnia holowanie auta po wypadku lub kolizji. Możliwy jest także zakup polisy z ubezpieczeniami dodatkowymi, takimi jak rozszerzony ASS, NNW, ochrona szyb, ochrona opon, czy też ochrona prawna. Warto jednak w tym przypadku zawsze szukać możliwie jak najtańszej oferty OC.

Ubezpieczenie to jest najlepszym wyborem dla osób, które posiadają już starszy samochód lub taki który nie przedstawia dużej wartości. W wielu przypadkach zakup dla takich pojazdów ochrony autocasco jeśli nie jest niemożliwy, to będzie się wiązał z ogromnymi kosztami. Sam zakres polisy AC jednocześnie nie będzie zbyt szeroki. Będzie to więc zbyteczny wydatek.

Samo ubezpieczenie AC
Ubezpieczenie AC to polisa chroniąca dany samochód wraz z jego wyposażeniem podstawowym (fabrycznym). Za dodatkową opłatą właściciel pojazdu może rozszerzyć zakres o ochronę wyposażenia dodatkowego (zamontowanego w aucie na stałe już po jego zakupie w salonie). Autocasco może mieć różny zakres ochrony, począwszy od podstawowego do kradzieży oraz całkowitego zniszczenia, poprzez częściowe pokrycie kosztów naprawy przez towarzystwo, a na kompleksowej naprawie w warsztacie kończąc. Wszystko zależy od właściciela pojazdu. Od tego czego oczekuje po AC oraz ile jest w stanie za ubezpieczenie zapłacić. Zakres w wielu przypadkach uzależniony jest właśnie od ceny polisy. Warto wiedzieć, że autocasco można kupić niezależnie od OC.

Samo ubezpieczenie AC polecane jest właścicielom samochodów, którzy posiadają już podstawową ochronę OC, ale chcieliby również zabezpieczyć swój pojazd. Szczególnie ważne jest to w przypadku aut nowych, które niedawno wyjechały z salonu lub też mają co najwyżej kilka lat. Zakup samego AC jest również polecany jeśli dany pojazd jest często używany na długich trasach, szczególnie zagranicznych. W trakcie takich podróży może zdarzyć się dosłownie wszystko. Warto również przemyśleć kwestię dokupienia ACmini, czyli polisy autocasco chroniącej pojazdy o wartości nie przekraczającej 8-10 tys. zł, która zapewnia odszkodowanie jedynie przy kradzieży auta lub jego całkowitej straty (kasacja). Samo AC można także dokupić, jeśli auto zyskuje dodatkowego kierowcę. Zwłaszcza młodego i niedoświadczonego.

Pakiet OC+AC
Pakiet ubezpieczeń to zakup polis OC i AC jednocześnie. Obie zaczynają i kończą się w tym samym okresie i kompleksowo chronią zarówno właściciela auta, jak i sam pojazd. Zakup obu rodzajów ubezpieczenia w jednym towarzystwie najczęściej pozwala sporo zaoszczędzić, ponieważ w takich przypadkach towarzystwa oferują dodatkowe obniżki cen. Niezależnie od posiadanych przez danego kierowcę zniżek za bezszkodową jazdę. Jeśli właściciel samochodu decyduje się na zakup pakiety OC+AC również ma możliwość decydowania o zakresie autocasco, aby odpowiadało ono jego potrzebom.
Pakiet OC AC polecany jest szczególnie właścicielom samochodów które maja nie więcej niż 12-14 lat. Jest to w wielu towarzystwach górna granica wieku pojazdu, aby można było zakupić dla niego autocasco. Auta nowe oraz będące jedynym środkiem komunikacji w gospodarstwie domowym powinny być szczególnie chronione. Pakiet OC+AC u jednego ubezpieczyciela jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli właściciel auta chce zaoszczędzić. Komplet polis jest tańszy przeciętnie o około 300 zł w stosunku do sytuacji, w której zarówno OC, jak i AC, byłyby kupowane osobno.
Niezależnie od tego, czy właściciel pojazdu decyduje się na zakup samego OC, samego AC lub też pakietu, powinien pamiętać, że najważniejszą sprawą jest ich porównanie i to możliwie w jak największej liczbie towarzystw. Dzięki temu ma pewność, że kupuje najtańsze OC, najlepsze AC i najlepiej dobrany pakiet. Warto sprawdzić ubezpieczenia samochodowe na ubezpieczamy-auto.pl.

ayris

Re: Ubezpieczenie OC i AC – lepiej razem czy osobno?

Postautor: ayris » 18 cze 2017 07:56

Ja zawsze kupuję razem. Ostatnio szukałam odpowiedniego ubezpieczenia dla samochodu i trafiłam na https://play.google.com/store/apps/deta ... ia24&hl=pl Zastanawiam się nad skorzystaniem z oferty tej firmy. Z tego co wiem mozna wykupić u nich ubezpieczenie bez wychodzenia z domu Wystarczy pobrać prostą w obsłudze aplikacje na telefon

Bodler90

Postautor: Bodler90 » 21 sie 2017 15:31

Ja też jestem zdania, że w pakiecie takie ubezpieczenie opłaca się bardziej. Komplet polis jest tańszy przeciętnie o około 300 zł w stosunku do sytuacji, w której zarówno OC, jak i AC, byłyby kupowane osobno. Jeśli zdecydujesz się na zakup pakietu OC+AC możesz mieć możliwość kupienia go za znacznie większym zakresem autocasco, niż gdybyś kupował je osobno. Dlaczego? Bo jeśli zaoszczędzisz na składce, będziesz mógł sobie pozwolić na zwiększenie ochrony. Nawet jeśli wcześniej nie miałeś ubezpieczenia AC, to decydując się na pakiet możesz nie tylko nadal naliczać zniżki na OC, ale też zacząć zbierać te z AC. Dzięki temu jeśli w przyszłości będziesz chciał zmienić towarzystwo lub też kupić samo autocasco, będziesz mógł korzystać z własnych, wypracowanych zniżek. Pakiet OC AC polecany jest szczególnie właścicielom samochodów które maja nie więcej niż 12-14 lat. Jest to w wielu towarzystwach górna granica wieku pojazdu, aby można było zakupić dla niego autocasco. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.gothaer.pl/pl-oferta

Manuszkiewicz

Postautor: Manuszkiewicz » 21 sie 2017 16:04

Lepiej razem. Tutaj https://najtaniejuagenta.pl/ sobie możecie posprawdzać ile zapłacilibyście za konkretne auto u różnych ubezpieczycieli. Porównują oko 20 różnych.

bluka

Postautor: bluka » 08 wrz 2017 09:54

Czy to chodzi o ubezpieczenie samochodu osobowego czy ubezpieczenie ciągnika siodłowego to zawsze najlepiej brać razem OC i AC. Cena składki wówczas na ogół jest niższa

Jakub88

Postautor: Jakub88 » 13 wrz 2017 10:31

Też uważam, że ubezpieczenie w tandemie jest lepszą opcją, bo tańszą. Bardzo dużo na ten temat czytałem na http://serwis-ubezpieczeniowy.com.pl/ w czasie gdy musiałem wykupić nowe ubezpieczenie. I jak już bym wykupywał AC to tylko w pakiecie. Z resztą można zauważyć tendencję, że we wszystkich gałęziach przemysłu jak cokolwiek bierze się w pakiecie to zawsze jest taniej. Czy to przy telefonach i abonamentach czy nawet ostatnio jest promocja w empiku 3 książki za 2. Zawsze jak bierze się coś razem to będzie taniej

joanna345

Postautor: joanna345 » 14 wrz 2017 13:13

Według mnie razem bo można dostać jakąś lepszą zniżkę !

pawelek

Postautor: pawelek » 18 wrz 2017 12:59

Ja przy zakupie nowego auta w salon vw poznan, wybrałem opcje razem. Taniej mi wyszło gdybym miał wziąsć osobno.