Ile można zaoszczędzić na samodzielnej księgowości?

ftOffice

Re: Ile można zaoszczędzić na samodzielnej księgowości?

Postautor: ftOffice » 10 cze 2016 14:47

Ile można zaoszczędzić na samodzielnej księgowości i jakie jest ryzyko straty i poniesienia dodatkowych, wyższych niż koszt księgowości kosztów?

Otóż trzeba wziąć następujące aspekty pod uwagę:
1. odsetki za nieterminowe wpłacanie należności publicznoprawnych US, ZUS;
2. możliwe do otrzymania mandaty za poczynione uchybienia, bądź w gorszych przypadkach wysokie grzywny i postępowania karno-skarbowe;
3. a oprócz punktu 2 dodatkowy koszt poprawienia naszych ewentualnych niedociągnięć - gdzie jeśli będzie to dość długi okres czasu, koszt może być wysoki.

Aczkolwiek są to tylko pesymistyczne założenia, które jednak warto wziąć pod rozwagę decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości w swojej firmie.

Zainteresowani samodzielną pracą powinni zapoznać się z następującymi ustawami:
- ustawa o rachunkowości,
- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- bądź ustawa o podatku od osób prawnych,
- ustawa o vat,
- ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Pewnie jeszcze kilka by się znalazło, ale na razie nie przychodzą mi one na szybko do głowy.

# ftoffice.pl
wirtualne biuro/księgowość/kancelaria prawna/usługi IT/marketing

Tyldka

Postautor: Tyldka » 17 lut 2017 13:10

Tylko w tym rzecz, że nie każdemu fachowcowi warto powierzać swoje sprawy księgowe. Czasem naprawdę lepiej wziąć sprawy we własne ręce i mieć na bieżąco wszystko pod kontrolą. Samodzielna księgowość online jest jak dla mnie dużo lepsza, o czym można poczytać i przetestować bez zobowiązań na stronce wfirma.pl/. Mamy wgląd o każdej porze dnia i nocy, nie musimy czekać, aż księgowa znajdzie dla nas czas. Oszczędności to sprawa w sumie drugoplanowa, ale oczywiście też się liczą.

azuterax

Postautor: azuterax » 20 mar 2017 23:49

Myślę że nie warto na tym oszczędzać, księgowa u mnie to i tak najmniejszy koszt, a wolę dać jej te pieniądze niż samemu się tym zajmować. U mnie to tylko 100 pln , bo nie zatrudniam pracowników i mam mało faktur.

Forumowicz

Postautor: Forumowicz » 21 mar 2017 17:35

Kilkaset złotych miesięcznie to realny wynik, jeśli porównasz to ile wydajesz na księgową/księgowość/zewnętrzne biuro, z tym co wydasz jednorazowo na zakup takich programów jak np. propozycje RESET2.

kejtlin

Postautor: kejtlin » 22 mar 2017 23:46

No jest to spora suma, zależy jak bardzo rozbudowaną masz księgowość. Ja Ci powiem, że od trzech miesięcy prowadzę księgowość samodzielnie, wspieram się bazą wiedzy na tym portalu abc-podatki.pl/pit-37/ i jest to suma w granicach 300 zł miesięcznie. Także w skali roku się trochę tego uzbiera. Wszystko zależy od tego czy masz jakąś wiedzę, czy jest to duża firma czy działalność jednoosobowa.

Comasz Tomasz

Postautor: Comasz Tomasz » 04 cze 2017 20:04

No właśnie wszystko zależy chociażby od wielkości biznesu, wiadomo że przy mniejszej firmie, samodzielne prowadzenie spraw księgowych jest o wiele łatwiejsze ale też jakąś wiedzę trzeba mieć, co prawda pomocy merytorycznej też jest w sieci gdzie szukać
https://6krokow.pl/ i nie trzeba polegać całkowicie tylko na sobie i warto spróbować
Ostatnio zmieniony 18 cze 2017 07:31 przez Comasz Tomasz, łącznie zmieniany 4 razy.

ayris

Postautor: ayris » 10 cze 2017 18:31

Na pewno sporo ale warto się zastanowić czy to dobry pomysl. Nie każdy nadaje się do samodzielnego prowadzenia księgowości. Jakby nie patrzeć jakaś wiedzę trzeba mieć :) Ja mam w planach otwarcie własnej działalności w tym miesiącu i zastanawiam się nad skorzystaniem z usług tego biura rachunkowego - https://taxcare.pl/ Co o tym sądzicie? Podobno to jedno z lepszych biur i rozważam nawiązanie z nim współpracy.

foldare

Postautor: foldare » 11 cze 2017 00:10

Ja się zastanawiam i to tak Wam powiem, najzupełniej w świecie szczerze, czy na czymś takim jak księgowość w ogóle opłaca się oszczędzać? Moim zdaniem poświęcenie tych kilku "stówek" może nas mega uratować na wypadek kontroli czy w ogóle jakichkolwiek nieznajomych do tej pory wydarzeń o charakterze podatkowym / skarbowym. Prawda jest taka, że niby na siłę to można ciąć koszty jak najmocniej , zatrudniać tylko siebie, nic nie zlecać... tylko, czy tak kiedykolwiek zbudowano duży, dochodowy interes? Dlatego też uczciwie mówiąc brak zatrudnienia obsługi księgowej traktuję tak jak jakieś te gry maszyny - owszem, niby można na tym zarobić, ale w większości przypadków jednak grubo się, jak to mówią, popłynie na takiej nieprzemyślanej i decyzji. To tak tytułem wtrącenia trzech groszy do ciekawej nomen omen dyskusji!

dudek20

Postautor: dudek20 » 16 cze 2017 13:34

Jak dużo kosztuje miesięcznie księgowość online? Czy jest to usługa dużo droższa niż tradycyjna księgowość? Czy można załatwić wszystko samodzielnie przez internet?

Bodler90

Postautor: Bodler90 » 19 cze 2017 09:27

W związku z tym, że samodzielna księgowość ma z reguły więcej wad niż zalet, warto rozważyć alternatywy w zakresie prowadzenia księgowości. Księgowość można oddać w ręce profesjonalnego biura rachunkowego. Dobre biuro rachunkowe daje dostęp do dodatkowych usług. Warto szukać takiego, które zatrudnia dodatkowo specjalistów do spraw bankowości. W ten sposób można uzyskać wsparcie przy ubieganiu się np. o limit w rachunku czy inne kredyty przeznaczone na bieżące wydatki. Ja wybrałam firmę https://www.tmf-group.com/pl-pl/services/companies/corporate-secretarial/