Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

admin
Administrator
Posty: 33
Rejestracja: 09 cze 2009 12:03

Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: admin » 18 sie 2016 16:11

Zapanowanie nad budżetem własnej rodziny jest wyzwaniem dla wielu osób. Gospodarstwo domowe jest jak małe przedsiębiorstwo i wymaga od nas nieustannej uwagi. Zarządzanie finansami to ciągłe podejmowanie decyzji – musimy kontrolować bieżące dochody i wydatki, a także planować większe przedsięwzięcia. Musimy także umieć ocenić, kiedy lepiej postawić na oszczędzanie, a kiedy zdecydować się na pożyczkę. Jak zatem w rozsądny sposób zarządzać finansami domowymi? Oto kilka sprawdzonych zasad.

Na czym oszczędzać ?
Oszczędzać warto, lecz nie na wszystkim. Nie ma sensu ograniczać na przykład wydatków na bieżące potrzeby, takie jak jedzenie lub leki. Może to doprowadzić do znacznego obniżenia jakości naszego życia, a nawet stać się przyczyną poważnych problemów.

Na czym natomiast możemy i powinniśmy oszczędzać? Przede wszystkim na zakupach, do których popycha nas impuls. Korzystanie z sezonowych wyprzedaży, promocji, programów lojalnościowych i zakupów grupowych umożliwia nabycie towarów po obniżonych cenach. Warto natomiast nawet na takie zakupy wybierać się z ustaloną kwotą i jej nie przekraczać. Nie powinniśmy także oszczędzać na naszych pasjach i wykształceniu – pozyskiwane dochody powinny służyć nam nie tylko do zaspokajania podstawowych potrzeb, ale także wspierać nasz rozwój.
Żeby nauczyć się oszczędzania, trzeba najpierw opanować planowanie wydatków. W pierwszej kolejności powinniśmy opłacić rachunki oraz ewentualne zobowiązania kredytowe. Wtedy będzie nam łatwiej oszacować kwotę, którą możemy odłożyć. Powinna to być suma rozsądna, około 5-10 proc. zarobków. Warto jednak pamiętać, że kluczowym aspektem nie jest kwota, tylko regularność w odkładaniu pieniędzy i odporność na pokusę „podbierania” oszczędności.

Jak pożyczać?
Oszczędzanie jest dobrą metoda na sfinansowanie większych przedsięwzięć. Jednak zgodnie ze statystykami, co czwarty Polak nie oszczędza ani sporadycznie, ani regularnie. Prawdopodobnie dlatego w przypadku problemów finansowych wiele osób decyduje się na wnioskowanie o kredyt w banku lub pożyczkę w firmie pozabankowej. W przypadku banków, do uzyskania pieniędzy potrzebny jest szereg formalności, a czas oczekiwania na decyzję może wynosić nawet kilka tygodni. Wnioskowanie o pożyczkę z instytucji pozabankowej jest takich komplikacji pozbawione. Większość firm proponuje swoje usługi w sieci, co oznacza, że pożyczkę możemy zaciągnąć z dowolnego miejsca. Na dodatek cały proces wnioskowania jest mocno uproszczony, a gotówkę możemy otrzymać nawet tego samego dnia.
„Decyzja zaciągnięcia zobowiązania musi być przemyślana, a kwota miesięcznej raty dopasowana do naszych możliwości finansowych. Wtedy uzyskana gotówka rzeczywiście będzie pomocą, a nie dodatkowym obciążeniem”- podsumowuje ekspert Ratka.pl

Mądre zarządzanie finansami domowymi nie polega więc ani wyłącznie na oszczędzaniu, ani na ciągłym zaciąganiu pożyczek. Najlepiej znaleźć złoty środek: mądrze planować wydatki, odkładać regularnie pewną sumę pieniędzy, ale jednocześnie nie rezygnować z przyjemności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób za pomocą pożyczek Polacy finansują nadprogramowe wydatki w okresie wakacyjnym, zapoznaj się z artykułem: http://wiadomosci.wp.pl/kat,9411,title,Jak-Polacy-finansuja-swoje-wakacje,wid,18395199,wiadomosc.html

ninaw
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2016 10:09
Kontaktowanie:

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: ninaw » 26 wrz 2016 10:15

zdecydowanie lepiej jest oszczędzać niż pożyczać :) to drugie prowadzi tylko do zapętlenia finansowego i grozi wielką katastrofą

Kred.pl
Posty: 21
Rejestracja: 12 gru 2013 06:03
Kontaktowanie:

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: Kred.pl » 11 paź 2016 05:30

Na tak postawione pytanie serce i rozsądek każą odpowiedzieć "oszczędzanie". Ale w pewnych przypadkach pożyczanie także może być opłacalnym rozwiązaniem. Znam przypadki osób, które zaciągają kredyty z najniższym oprocentowaniem i tak pożyczone pieniądze lokują w banku oferującym najwyższe oprocentowanie lokat. Zysk polega na tym, że oprocentowanie lokaty musi być wyższe niż oprocentowanie kredytu. Niestety w tej chwili takie rzeczy możliwe są tylko w europie zachodniej czy w USA, u nas trudno znaleźć takie oferty.

engou
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2016 12:52
Kontaktowanie:

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: engou » 20 gru 2016 12:58

To zależy Andrzej, bo ja np. oszczędzam tak, że skupuje używane smartfony do firmy (używane według paragonu, nie więcej niż 2 miesiące). Które przez to, że są używane nawet na krótki okres czasu, to są czasami nawet o połowę tańsze. I na obecnie takie rejestruję na kartę, gdzie dostaję od operatora rok ważności konta 10GB neta itp dodatki :)

patrykk8951
Posty: 3
Rejestracja: 20 gru 2016 12:57
Kontaktowanie:

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: patrykk8951 » 20 gru 2016 13:10

moim zdaniem największe oszczędności biorą się z małych rzeczy. Kupując produkty w promocjach albo sklepach gdzie są tanie można zaoszczędzić nawet do 200 zł miesięcznie.

astus
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2017 14:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: astus » 14 mar 2017 14:09

No nie wiem, czy pożyczanie od rodziny to taki dobry pomysł, bo jeśli będziesz miał problem z oddaniem, to czasami ta rodzina zamienia się w największych wrogów...

Agnieszkak23
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2017 00:45
Kontaktowanie:

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: Agnieszkak23 » 14 mar 2017 20:17

Ja używam bardzo prostego, ale wspaniałego narzędzia, które pozwala mi pomnażać pieniądze, rozwijać biznes i zachowywać równowagę w sferze finansów. A mianowicie: każde zarobione pieniądze rozdzielam na 6 subkont. 10% wpłacam na przyszłe inwestycje, kolejne 10% na edukację, 10% na przyjemności(wypłacane kwartalnie, albo co miesiąc, ale za to do wykorzystania cała kwota), 10% na duże wydatki w przyszłości, 10% na działalność charytatywną. Reszta, czyli 50% wykorzystuje "na życie". Takie działania sprawiają, że reinwestuje duże kwoty, na przyjemności wydaje rozsądne pieniądze, a kazdy taki zakup sprawia mi o wiele większą przyjemność, niż jakbym wydawał na to np. co drugi dzień.

sugle
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2017 12:37
Kontaktowanie:

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: sugle » 22 mar 2017 12:42

Agnieszkak23 pisze:Ja używam bardzo prostego, ale wspaniałego narzędzia, które pozwala mi pomnażać pieniądze, rozwijać biznes i zachowywać równowagę w sferze finansów. A mianowicie: każde zarobione pieniądze rozdzielam na 6 subkont. 10% wpłacam na przyszłe inwestycje, kolejne 10% na edukację, 10% na przyjemności(wypłacane kwartalnie, albo co miesiąc, ale za to do wykorzystania cała kwota), 10% na duże wydatki w przyszłości, 10% na działalność charytatywną. Reszta, czyli 50% wykorzystuje "na życie". Takie działania sprawiają, że reinwestuje duże kwoty, na przyjemności wydaje rozsądne pieniądze, a kazdy taki zakup sprawia mi o wiele większą przyjemność, niż jakbym wydawał na to np. co drugi dzień.


To całkiem fajny sposób, tylko lekko skomplikowany. Ale dał mi sporo do myślenia, myślę, ze powzoruję się na tym sposobie i zrobię coś własnego :) Dzięki!

marced
Posty: 4
Rejestracja: 31 mar 2017 10:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: marced » 31 mar 2017 10:40

dzięki za dobre rady :)

sofan
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2017 09:33

Re: Oszczędzanie czy pożyczanie? Jak zapanować nad domowym budżetem?

Postautor: sofan » 24 maja 2017 09:38

księgowa praca pisze:dzięki za dobre rady :)

Również dziękuję i mam pytanie, czy jest sens np. skorzystanie z usług doradcy finansowego?
Halo :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości