Oszczędności w firmie? Zobacz, jak płacić mniej za energię elektryczną!

admin
Administrator
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2009 12:03

Oszczędności w firmie? Zobacz, jak płacić mniej za energię elektryczną!

Postautor: admin » 29 sie 2016 08:21

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rzeczą jest optymalizacja kosztów. Nie da się ukryć, że opłaty za korzystanie z energii elektrycznej są zwykle sporym wydatkiem. Dlatego warto pamiętać o rozwiązaniach, dzięki którym zapłacimy mniej.

Po pierwsze – zmiana przyzwyczajeń

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wysokość opłaty z prąd – oczywiście oprócz zapotrzebowania na energię związanego ze specyfiką usług wykonywanych w danej firmie – są przyzwyczajenia pracodawców oraz pracowników. W domu większość osób zwraca uwagę na takie kwestie jak gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia czy też włączanie tylko koniecznych jego źródeł. W pracy częściej się o tym zapomina. Nie zawsze pracownicy pamiętają o prawidłowym, pozwalającym oszczędzać energię, używaniu urządzeń biurowych – wiele z nich jest pozostawianych na długi czas w trybie czuwania, popełnia się też sporo innych błędów. Dlatego pierwszym krokiem powinno być przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia i uświadomienie pracownikom, jak ważne jest oszczędzanie energii elektrycznej i w jaki sposób każdy z nich może się do tego przyczynić. Możemy skorzystać ze szkoleń organizowanych przez niektórych dostawców prądu.

Co zużywa najwięcej energii?

Zdecydowanie najwięcej energii elektrycznej zużywane jest w przeciętnej firmie na wspomniane wyżej oświetlenie oraz użytkowanie urządzeń elektronicznych. Warto uświadomić sobie, że o ile jeden niewyłączony na noc komputer w naszym własnym mieszkaniu nie jest jeszcze takim problemem, to w przypadku przedsiębiorstwa zadziała efekt skali – co będzie, jeśli przez kilka tygodni dwudziestu pracowników zostawiać będzie na noc włączone komputery? Tutaj mamy już do czynienia z poważniejszymi wydatkami. Dlatego też dobrze jest – oprócz zmiany nawyków – zainwestować w nowoczesny, energooszczędny sprzęt oraz oświetlenie (np. system sterowania światłem). Dzięki temu zmniejszymy straty energii i zaoszczędzimy. Co jeszcze zużywa duże ilości prądu w firmie? Latem z pewnością problemem może być klimatyzacja, zimą – ogrzewanie. Oprócz tego prąd zużywają znajdujące się w pomieszczeniach socjalnych lodówki oraz używane często czajniki.

Co jeszcze możemy zrobić?

Zainwestowanie w nowoczesny, energooszczędny sprzęt, a także zmiana nawyków to dwie podstawowe kwestie. Warto jednak pamiętać, że ceny energii elektrycznej są różne u różnych dostawców. Dlatego dobrze jest na bieżąco śledzić i porównywać między sobą oferty, aby w razie czego zmienić dostawcę na tego, który zaproponuje nam najlepsze warunki. W niektórych przypadkach możemy też negocjować warunki umowy i dostosować ją lepiej do potrzeb i zużycia w naszym przedsiębiorstwie.

Każda firma niemal codziennie szuka oszczędności. Wydatki na energię elektryczną stanowią sporą część kosztów – warto wiedzieć, jak w prosty sposób można zaoszczędzić na prądzie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości