Magnez - jaką rolę pełni w naszym organizmie

BartoszKruk
Kontaktowanie:

Magnez - jaką rolę pełni w naszym organizmie

Postautor: BartoszKruk » 14 mar 2020 21:55

Magnez - jaką rolę pełni w naszym organizmie? Źródła magnezu w pożywieniu

Suplementy magnezu są reklamowane chyba najczęściej ze wszystkich. Co chwilę słyszymy, że pierwiastek ten jest nam bardzo potrzebny, zapewne nam wszystkim go brakuje i dostarczenie go z naturalnych źródeł jest praktycznie niemożliwe. Jak zwykle, specjaliści od marketingu mocno dramatyzują - po to, żeby nas wystraszyć i zachęcić do zakupu. Jak jest naprawdę? Po co nam magnez, gdzie go znajdziemy? Tego dowiecie się z dzisiejszego posta :)

Rola magnezu
Magnez pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Jest składnikiem kości i zębów (niezbędny do ich rozwoju), a także tkanki nerwowej i mięśniowej oraz płynów ustrojowych. Odpowiada za aktywację ponad 300 (!) enzymów, jest niezbędny do syntezy białek i kwasów nukleinowych (DNA, RNA), stabilizuje błony komórkowe. Bierze udział w przewodnictwie nerwowym i kurczliwości mięśni. Reguluje temperaturę ciała i ciśnienie krwi. Działa przeciwdepresyjnie, redukuje stres.

Źródła magnezu w pożywieniu
Wbrew temu, co słyszymy w telewizji, magnez znajduje się w znacznych lub średnich ilościach w wielu zwyczajnych, łatwo dostępnych produktach, takich jak:
produkty zbożowe (zarodki pszenne, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza jaglana, pieczywo żytnie razowe)
nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soja)
orzeszki ziemne i inne orzechy
kakao, gorzka czekolada
sery żółte
niektóre ryby (mintaj, dorsz)
niektóre warzywa (np. szpinak)
niektóre owoce (np. banany, owoce suszone)
woda mineralna
Powyższe źródła magnezu znajdują się w codziennej diecie wielu z nas, a nawet jeśli nie - wprowadzenie ich do menu nie będzie wiązało się z dużym poświęceniem ani kosztami.

Przyczyny i skutki niedoboru
Niedobór magnezu może wystąpić z powodu zbyt małego udziału tego pierwiastka w codziennej diecie, podczas biegunki (nieprawidłowe wchłanianie) czy zwiększonego wydalania moczu (u osób zestresowanych, alkoholików, diabetyków, pacjentów leczonych środkami moczopędnymi). Najpowszechniejszym objawem wskazującym na niedobór magnezu w organizmie są skurcze mięśni. Ponadto, możemy zaobserwować: nadpobudliwość, wahania nastroju, zaburzenia pracy serca, uczucie zmęczenia, problemy z zasypianiem, apatię, depresję. Poważną konsekwencją niedoboru magnezu może być kruchość kości prowadząca do osteoporozy.

Nadmiar magnezu
Może się pojawić wyłącznie wskutek nierozważnej suplementacji. Gdy przedawkowanie jest jednorazowe, dochodzi do biegunki. Ciągłe podawanie zbyt dużych ilości magnezu może prowadzić do zatrucia, obniżenia stężenia potasu, odwodnienia, trudności w oddychaniu, zmian w EKG serca. Aby zapobiec tym skutkom nadmiaru, nie należy sięgać po suplementy bez potrzeby. Trzeba koniecznie zapoznać się z ich zalecanym dawkowaniem i nie przekraczać tej ilości.

Mam nadzieję, że ten post przekona Was do tego, żeby spróbować dostarczać sobie odpowiednich ilości magnezu z codzienną dietą, a nie z tabletkami :) Suplementujecie ten pierwiastek? A może w ogóle nie zaprzątacie sobie nim głowy? :)

Pozdrawiam
Nazywam się bartek z wykształcenia jestem dietetykiem aktualnie prowadzę bloga pod nazwą Medyczne Wiadomosci

agnieszka24

Re: Magnez - jaką rolę pełni w naszym organizmie

Postautor: agnieszka24 » 27 kwie 2020 14:15

Ja przyjmuję magnez właśnie na moje nadciśnienie, w połączeniu ze zdrową dietą, ćwiczeniami fizycznymi pozwala mi to utrzymywać ciśnienie w dobrym przedziale. Tutaj https://apteline.pl/artykuly/czym-jest- ... e-tetnicze macie ciekawy artykuł na temat nadciśnienia właśnie.

szakal

Re: Magnez - jaką rolę pełni w naszym organizmie

Postautor: szakal » 31 lip 2020 23:38

No właśnie od niedawna wiem, że jest ważny przy inuslinooponorści https://longevitas.pl/co-zrobic-by-zmni ... -o-magnez/, którą ja oczywiście już mam…