Co czytamy?

gotlandia

Co czytamy?

Postautor: gotlandia » 20 kwie 2010 14:08

Fora internetowe...

Po długiej przerwie postanowiłam wrócić do zaskakującej lektury. Najczęściej czytamy książki i to właściwy kierunek. Kolejny etap to gazety- prasa codzienna, miesięczniki, kwartalniki, czasopisma naukowe, techniczne, psychologiczne i inne. To jaką wybieramy prasę uzależnione jest przecież od naszych zainteresowań. Często jesteśmy jednak zmuszeni do wtajemniczania się w lekturę, która niekoniecznie aż tak bardzo nas absorbuje.
Dlaczego czytamy prasę codzienną? Właściwie jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach jeszcze w ogóle znajdujemy czas na zagłębianie się w lekturze. Pewnie nieliczni z Was powiedzą, że to śmieszne co mówię, bo nie ma nawet mowy o wolnych chwilach na przysłowiowe „delektowanie się lekturą”. Jednak ja obserwuję zupełnie odwrotny proces. Czytamy i to bardzo wiele. Czytamy o każdej porze dnia i prawie w każdym miejscu.
W dobie Internetu czytamy wybiórczo. Otwieramy strony, które nas interesują i jednym kliknięciem możemy zmienić stronę na kolejną i kolejną. To duży plus Internetu. Zawsze możemy przecież wrócić do artykułu, który nas zainteresował. Czytamy, oglądamy obrazki, naszą uwagę przykuwają skrótowce. Dlaczego czytamy? Czytamy, bo chcemy być na czasie, podzielić się opinią o panującej sytuacji politycznej, kulturalnej w naszym kraju, chcemy być doinformowani i mamy nieodpartą chęć poszerzania własnego światopoglądu. W końcu czytamy bo nie chcemy wyskoczyć poza tematy aktualne.

W dzisiejszych czasach pojęcie czytania jednak dość mocno zmieniło znaczenie. Teraz nie ma mowy o biernym uczestniczeniu w lekturze. Autorzy wielokrotnie zapraszają nas do dialogu. Czasami wręcz nakłaniają do żywej dyskusji. Tak jak i ja zapraszam Was do dyskusji na moim „grandblog.pl”
Z takim właśnie zjawiskiem spotykamy się na licznych forach internetowych. Tam czytamy często i gęsto. Spotykamy się z różnymi opiniami i komentarzami. I wszystko byłoby w zupełnym porządku gdyby nie pewne zaniedbania. Bo choć obowiązuje całkowita wolność słowa to jednak zapominamy o tym, że nie powinniśmy pozwalać sobie na zbyt swobodne wypowiedzi. Strażnik słowa powinien bacznie obserwować i czasami nie powinien dopuszczać do zabierania głosu. Na myśli mam internautów, którzy na forach biznesowych starają się wspiąć na panteon biznesu jednak niekoniecznie dając dobry przykład innym.
A co z tymi, którzy próbują zasięgnąć informacji na temat funkcjonowania poszczególnych firm? Niestety grupa ta jest narażona z góry na porażkę. Dlaczego? Bo bazuje ona na wypowiedziach i komentarzach o niepozytywnym zabarwieniu. Tego typu zabiegi niestety nie wpływają zbyt dobrze na wizerunek firm biznesowych. Kto tak naprawdę ukrywa się za ekranem i komu tak bardzo zależy na odpychaniu innych od poszczególnych organizacji?
Dlaczego w świecie Internetu tak wiele nieprzychylnych komentarzy i tak mało prawdy?
Dlaczego bez sięgnięcia do źródła internauci próbują wypowiadać się na tematy funkcjonowania poszczególnych firm skoro nie znają właściwie mechanizmów ich działania? Tego typu zabiegi wprowadzają w błąd tych, którzy chcieliby zaczerpnąć opinii innych nie zdając sobie jednak sprawy z tego, że już na samym początku zbłądzili. Sugerowanie się opiniami odbitymi przez pryzmat krzywego zwierciadła jest działaniem dość mocno niedojrzałym.

zygzag

Re: Co czytamy?

Postautor: zygzag » 06 wrz 2011 11:51

Dlatego polecam również posiadanie własnego zdania na temat otaczającego nas świata. Trzeba sobie zawsze przefiltrować treść, która trafia do nas zewsząd, również znajdywać bardziej wiarygodne źródła. Szczególnie bolesne jest to, że anonimowość dla niektórych oznacza bezkarność i trolling na całego. Wystarczy spojrzeć na forum onetu, by zrozumieć o co mi chodzi...

Granner

Postautor: Granner » 07 wrz 2011 19:38

Ja lubię czytać książki tematyczne z mojej branży. Systematycznie śledzę też blogi, fora oraz prasę branżową. Niekiedy sprawdzam, co słychać poza granicami naszego kraju... ;)

ona

Postautor: ona » 29 wrz 2011 14:24

A ja jestem wszechstronna, poczytam o marketingu w sieci, o prawie pracy, ale także o kredytach;)

engine

Postautor: engine » 13 paź 2011 13:30

ja bardzo lubię czytać harvard business review, mają naprawdę ciekawe artykuły z których sporo można się dowiedzieć. Fora też odwiedzam. Nie lubię krzykliwych artykułów pojawiających się na np. onecie, gdzie tytuł przyciągnie uwagę a treść jest mało wartościowa.

mobile12

Postautor: mobile12 » 25 paź 2011 11:22

Ja również czytuję serwisy branżowe i coś takiego co nazywa się książkami a o czym wiele osób zapomina na rzecz elektronicznych czytników :):P

Maniki
Kontaktowanie:

Postautor: Maniki » 26 paź 2011 19:38

Kasiek pisze:Ja z kolei nie mogę się przekonać do tych elektronicznych - szybko zaczynają mnie boleć oczy. Poza tym złapałam się na tym, że na ekranie czytam mniej uważnie, niż zwykłe książki. Nic ich nie zastąpi dla mnie :)

Kasiek, ja mam dokładnie te same odczucia, tablet, czytnik, to zupełnie inna sprawa, fajny gadzet, ale nie do czytania książek.

Informator

Postautor: Informator » 18 lis 2011 14:54

A czytaliście może "Zwierzęce instynkty" - George A. Akerlof, Robert J. Shiller. Ciekawe rzeczy na temat czasów w jakich przyszło nam żyć;)

JerzyK

Postautor: JerzyK » 23 mar 2012 13:49

E-booki, e-gazety mają niewątpliwie mnóstwo zalet (chociażby ich dostępność), jednakże warto czasami oderwać wzrok od ekranu i wziąć prawdziwą książkę do rąk.

Krzysztofowic

Postautor: Krzysztofowic » 25 mar 2012 11:11

Ostatnio w kawiarni na Nowym świecie wpadł mi do rąk Business Security Magazine. Zachęciła mnie okładka, na której widniała piłka. Po lekturze 2 artykułów, bo więcej nie miałem czasu, byłem zaciekawiony. Wiecie może gdzie można kupić gazetę?